Mogłoby się wydawać, że temat rodzajów skóry i jej pielęgnacji został już maksymalnie wyeksploatowany. A jednak okazuje się, że najnowszy podział na typy skóry jest zaskoczeniem nawet dla mnie. 🙂 Jeśli nadal myślisz, że skóra może być tylko normalna, sucha i tłusta (ewentualnie mieszana), to jesteś w błędzie. Oto podział ze względu na problemy, które często zauważamy na naszej skórze.
Czy wiesz, że możesz mieć skórę problematyczną, przedwcześnie starzejącą się, hiperpigmentacyjną albo interaktywną?
Warto pochylić się nad chwilę na tym podziałem i dowiedzieć się, jaki jest typ skóry charakterystyczny dla Ciebie. Może się okazać, że potrzebuje ona specjalnej pielęgnacji. Chciałabym ułatwić wam lepsze poznanie swojej skóry oraz jej potrzeb, stąd poniższa rozpiska. Korzystajcie śmiało!
SKÓRA PROBLEMATYCZNA
Inaczej: łojotokowa, tłusta, trądzikowa
Najwięcej problemów ze skórą wynika niestety z faktu, że rozregulowuje się praca gruczołów łojowych. Często my sami to powodujemy, zdzierając każdego dnia warstwę ochronnego sebum z naszej skóry za pomocą mydeł i innych detergentów. Problemowość skóry może objawiać się w różny sposób.
Skóra problematyczna to m.in. skóra trądzikowa, ale też ta nadmiernie przetłuszczająca się w strefie T. Objawy mogą mieć różny stopień nasilenia, ale zwykle nie pojawiają się wcześniej niż po 20 roku życia (trądzik młodzieńczy jest tutaj wyjątkiem o zupełnie innym podłożu).
Cechy charakterystyczne:
- rozszerzone pory,
- trądzik
- ropne wykwity,
- stan zapalny,
- przebarwienia pozapalne,
- skłonność do blizn,
- ziemistość, nierówny koloryt.
SKÓRA INTERAKTYWNA
Inaczej: wrażliwa, alergiczna, naczyniowa
Wrażliwość skóry nigdy nie jest czymś normalnym. Naturalnie jest ona zaprojektowana tak, aby samodzielnie radzić sobie z różnego rodzaju drobnoustrojami i czynnikami zewnętrznymi. Staje się interaktywna dopiero pod wpływem genów, przewlekłego stresu, leków, uwarunkowań atmosferycznych, osłabienia stanu zdrowia, złej pielęgnacji.
Jak to możliwe, że normalna skóra nagle staje się nadwrażliwa? Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem tych czynników przełamana zostaje bariera wytrzymałości skóry. Mówiąc prościej, przekraczamy pewną granicę, za którą skóra nie jest w stanie sobie poradzić, a jedyną reakcją jest reakcja alergiczna i podrażnienie.
Cechy charakterystyczne:
- wrażliwość na bodźce,
- zaczerwienienie,
- rumień,
- wyczuwalne ciepło,
- delikatność,
- widoczne naczynka,
- częste podrażnienie.
SKÓRA HIPERPIGMENTACYJNA
Inaczej: przebarwiona, poszarzała
Przebarwienia nie zawsze są oznaką tego, że mamy do czynienia ze skórą nadmiernie wydzielającą melaninę. Czasami pojawiają się w wyniku pewnych problemów skórnych, np. zostają po wyleczeniu trądziku. Tak naprawdę znalezienie przyczyny odbarwiania skóry jest najważniejsze.
Skóra hiperpigmentacyjna to taka skóra, w której następuje nierównomierny rozkład melaniny. Zazwyczaj jest to reakcja obronna organizmu np. na promienie UV. Barwnik nie jest równomiernie rozłożony, przez co uwidaczniają się zmiany takie jak piegi i plamy pigmentacyjne, a także plamy posłoneczne.
Cechy charakterystyczne:
- piegi,
- plamy posłoneczne,
- inne przebarwienia.
SKÓRA STARZEJĄCA SIĘ
Inaczej: dojrzała, atroficzna
Skóra starzeje się tak samo, jak każda inna część naszego ciała. Oznakami jej starzenia są zmarszczki, utrata elastyczności, plamy soczewicowate itp. Problem pojawia się, gdy komórki zaczynają starzeć się zdecydowanie zbyt wcześnie, niż powinny i pojawiają się pierwsze, niespodziewane zmarszczki.
Oznaki przedwczesnego starzenia się najczęściej wykazuje skóra z cechami uszkodzenia. Co to oznacza? Zmęczona, osłabiona skóra starzeje się, ponieważ niektóre warstwy naskórka ulegają zniszczeniu, dochodzi do rogowacenia, uszkadzają się włókna elastynowe i kolagenowe.
Cechy charakterystyczne:
- opadający owal twarzy,
- utrata elastyczności,
- zmarszczki przy oczach,
- ziemistość cery i plamy starcze,
- szorstkość, suchość, matowość,
- pękające naczynka,
- zmarszczki i bruzdy.
Dodaj komentarz