Hej, Kochane Istoty! <3
Lubicie domowe kosmetyki? Wiem, jaka będzie odpowiedź… ja też je uwielbiam. Są ogólnie i łatwo dostępne (kuchnia!) , naturalne, doskonałe w swym działaniu, nie podrażniają i nie uczulają a przy tym w pełni kontrolujemy ich skład – od początku do końca. Dziś opowiem Wam trochę o cudownych właściwościach owsa. Ostatnimi czasy porzuciłam ziołowe kuracje do włosów, ponieważ zdawały mi się być bardzo monotonne i takie jakieś… oczywiste. Jak natura, to zioła? Niekoniecznie! Przedstawiam Wam owies – naturalny domowy kosmetyk o wielkiej mocy!
Owies – skład i właściwości kosmetyczne
Lubicie owsiankę? Ja kocham, ale wiele osób zjada ją pomimo tego, że nie lubi jej smaku. Dlaczego? Oczywiście należy ona do jednego z najzdrowszych pokarmów świata. Ma nieoceniony wpływ na zdrowie, wzmacnia odporność organizmu, przeciwdziała cukrzycy, dba o prawidłowy metabolizm.
Maleńkie ziarenko owsa jest mocarne i pełne dobrodziejstw. To jak maleńka spiżarnia, którą zaopatrzył najlepszy ekspert świata, czyli natura we własnej osobie:)
Owies zawiera lekko strawne białko, dobre tłuszcze (kwas oleinowy i linolowy), węglowodany, błonnik, szereg witamin wśród których znajdują się tak cenne dla skóry i włosów witaminy z grupy B oraz E, A, K, D. Na tym nie koniec. Owies to również dbające o młodość ceramidy, magnez, wapń, żelazo, krzemionka i potas.
Kosmetyki na bazie owsa są bezpieczne dla skóry wrażliwej, łagodzą podrażnienia, leczą trądzik, zwiększają i wzmacniają barierę ochronną skóry, stymulują ją do odnowy.
Owies to również bogactwo cennych beta-glukanów, które chronią przed utratą wody i wykazują podobieństwo strukturalne do osławionego już kwasu hialuronowego.
DIY – domowe kosmetyki z owsem
1. CERA: domowa owsiana maseczka do twarzy
Ta maseczka ma właściwości oczyszczające, doskonale łagodzi też podrażnienia i koi skórę, a także działa odmładzająco.
- 2 łyżki zmielonych w młynku płatków owsianych,
- 2 łyżki mąki ryżowej,
- 2 łyżki otrąb,
- 3-5 łyżek herbaty z lipy (napar).
Wymieszajcie suche składniki i zalejcie je lipową herbatą – tą ostatnią ja właściwie dodaję „intuicyjnie” – tak, aby powstała gęsta papka, którą swobodnie nałożycie na buzię i która nie spłynie Wam z twarzy. Trzymajcie maseczkę około 20 minut, zmyjcie letnią wodą. Różnica w gładkości i elastyczności skóry jest bardzo wyraźna. Buzia jest gładka, ma ujednolicony koloryt, a wszelkie zmiany skórne są mniejsze. Regularnie stosowana maska z owsa wygładzi Waszą skórę i sprawi, że wszelkie „patologie” znikną z niej na zawsze.
2. CIAŁO: kąpiel łagodząca i wygładzająca skórę z owsem
To serio działa! Od pewnego czasu właśnie tak wygląda moja kąpiel:) i muszę powiedzieć, że owies jest doskonałym towarzyszem do wanny 😉 Zauważyłam, że skóra stała się bardziej elastyczna, nawilżona, gładka, a przy tym wszelkie krostki, podrażnienia i inne niechciane rzeczy po prostu z niej zniknęły.
Kąpiel owsiana jest banalnie prosta do przygotowania: wystarczy, że ½ kg płatków owsianych (u mnie jest to niełuskane ziarno owsa) wsypiecie do lnianego woreczka, dobrze go zawiążecie i włożycie do wanny z gorącą wodą. Dajcie mu kilka minut, aby się „zaparzył” i śmiało wskakujcie do kąpieli 🙂 Cudo!
3. WŁOSY: owsiana maska na włosy
Pokochałam tą owsianą maseczkę już po pierwszym użyciu, gdy zobaczyłam efekt w postaci lśniących i gładkich włosów. Na razie zdeklasowała wszystkie maski drogeryjne i od mniej więcej miesiąca robię ją nieustannie, a włosy lśnią, lśnią, lśnią! Jak przygotować ten booster owsiany na włosy?:)
- łyżka płynnego miodu,
- łyżeczka soku z cytryny,
- dwie łyżki mleka,
- mielone płatki owsiane (intencjonalnie).
Zmieszajcie płynne produkty, sięgnijcie po płatki i dodawajcie ich tyle, by zagęścić mieszankę i by powstała gęsta, ale łatwa do nałożenia na włosy papka. No, po prostu ma mieć gęstość drogeryjnej maski na włosy 😉 Odstawcie mieszankę na kwadrans, aby owies uwolnił swoje właściwości i połączył dobrze wszystkie składniki Nałóżcie na włosy (suche lub wilgotne), po 15-20 minutach spłuczcie owsianą maseczkę z włosów i umyjcie dokładnie głowę. Cieszcie się pięknym blaskiem zdrowych, odżywionych, nawilżonych włosów 🙂
Czy znacie jeszcze jakieś przepisy na owsiane kuracje? Dajcie znać! Miłego („owsianego”) dnia 😀
Dodaj komentarz