Skóra kobiet w ciąży jest uwrażliwiona na działanie promieni słonecznych. Decydują o tym zaburzenia hormonalne, a konkretnie wzrost poziomu estrogenów, który sprawia, że część melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę, pracuje dużo intensywniej niż przed ciążą. Już kilka godzin na słońcu bez kremu z filtrem wystarczy, aby na twarzy ciężarnej pojawiły się przebarwienia. Ten problem dotyka ponad połowy młodych mam. Typowym zjawiskiem jest ostuda, czyli rozległe jasno- lub ciemnobrązowe plamy na skórze. Zwykle pojawiają się na twarzy, a zwłaszcza wokół ust, na czole i na skroniach, ale niekiedy na dekolcie, ramionach lub dłoniach. Przebarwienia nie są niebezpieczne, ale szpecą, dlatego warto się z nimi rozprawić. W tym celu, już po połogu, możecie sięgnąć po specjalne peelingi i kremy wybielające. Efekty nie są natychmiastowe – można na nie czekać nawet kilka tygodni.

Tematem mojego dzisiejszego wpisu będą preparaty wybielające przebarwienia; dowiecie się, jakie są ich rodzaje i skład oraz kiedy i jak je stosować.

Preparaty wybielające na przebarwienia po ciąży – rodzaje i skład

Najłagodniejszym dla skóry, najtańszym i polecanym przeze mnie sposobem na przebarwienia po ciąży są preparaty wybielające przeznaczone do użytku domowego. Wyróżnia się dwa rodzaje:

  • silniejsze, które służą do nakładania punktowo, czyli bezpośrednio na plamy;
  • słabsze, które nakłada się na całą powierzchnię twarzy.

Niektóre preparaty stosuje się na dzień, inne na noc, są i takie, których można używać dwa razy dziennie; decyduje o tym producent, który umieszcza szczegółową instrukcję stosowania poszczególnych kosmetyków w dołączonej ulotce. Ponadto istnieją specjalne peelingi wybielające, które wspierają kurację kremem lub serum. Takie preparaty są bezpieczne i mogą być stosowane niezależnie od rodzaju cery. Zwykle zawierają związki złuszczające naskórek i rozjaśniające, zwłaszcza pochodne witaminy A, witaminę C, kwasy (owocowe, glikolowy lub azelainowy) albo hydrochinon w stężeniu od 1 do 4 procent. Niektóre firmy kosmetyczne opracowały własne receptury wybielające.

Preparaty wybielające na przebarwienia po ciąży – kiedy i jak stosować?

Preparaty wybielające możecie zacząć stosować dopiero po połogu, kiedy unormuje się gospodarka hormonalna organizmu.

Wybielanie kremem może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni. Zwykle taka kuracja jest skuteczna, o ile chronicie twarz kosmetykiem z filtrem co najmniej SPF 30. Jeżeli nakładacie krem wybielający na całą powierzchnię twarzy, filtr powinien znajdować się w Waszym podkładzie, a jeżeli stosujecie preparaty o działaniu miejscowym, filtr musi być zawarty w Waszym kremie na dzień. Aplikacja preparatu wybielającego wyłącznie na noc nie zwalnia Was z obowiązku ochronienia twarzy w ciągu dnia. Optymalną porą roku na terapię wybielającą jest jesień, bo wtedy słońce nie świeci już tak mocno.

Preparaty wybielające do użytku domowego mają jedną zasadniczą wadę: działają wyłącznie na te przebarwienia, które znajdują się w naskórku, a nie usuwają plam zlokalizowanych głębiej – na granicy skórnonaskórkowej lub w skórze właściwej. Z tego powodu zanim zaczniecie stosować preparaty wybielające, oddajcie się w ręce dermatologa, który oceni Wasz rodzaj przebarwień. Niewykluczone, że kuracja w gabinecie okaże się niezbędna.

A jaka jest Wasza opinia na temat preparatów wybielających? Może znacie inne sposoby na przebarwienia po ciąży? Czekam na Wasze propozycje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *