Cześć!
Jest bardzo popularny i skuteczny, często stosuje się go w dziedzinie kosmetologii i dermatologii. Ma uniwersalne działanie, co czyni go jedną z najlepszych substancji w pielęgnowaniu skóry i leczeniu różnych schorzeń dermatologicznych. O czym mowa? Chodzi oczywiście o retinol. W jaki sposób go stosować i jakie zapewni ci efekty? Przeczytaj mój najnowszy tekst, a wszystkiego się dowiesz.
Czym jest retinol?
Retinol to pochodna i czynna postać witaminy A, która została najlepiej przebadana ze wszystkich substancji stosowanych w kosmetykach. Wykazuje działanie anti-aging, stymuluje komórki skóry do regeneracji i odnowy oraz przeciwdziała wczesnemu starzeniu się organizmu. Podstawowym źródłem retinolu jest beta-karoten (prowitamina A). Jego źródłem są między innymi: marchewki oraz żółte i zielone warzywa i owoce. Przemiana prowitaminy w witaminę zachodzi w wątrobie i jelitach, witamina A jest wchłaniana z przewodu pokarmowego, a 90% retinolu magazynowe jest w wątrobie.
Inne formy retinolu
Wyróżnia się kilka rodzajów retinoidów. Należą do nich:
- kwas retinowy – może podrażniać skórę oraz powodować zaczerwienienie i łuszczenie;
- palmitynian retinylu i octan retinylu – mają słabsze działanie w porównaniu z retinolem. Ich działanie polega na nawilżaniu i zapobieganiu rogowaceniu; pełnią rolę antyoksydantów;
- beta-karoten (prowitamina A) – stosowana w kosmetykach ma właściwości przeciwutleniające;
- retinal – najsłabiej poznany rodzaj witaminy A.
Jak działa retinol?
Retinol stymuluje wzrost i funkcjonowanie nowych komórek skóry oraz przyspiesza procesy, które usuwają martwe lub funkcjonujące nieprawidłowo komórki. Poza tym opóźnia procesy starzeniowe skóry oraz pobudza wytwarzanie kolagenu i elastyny. Inne funkcje retinolu to między innymi: udział w procesie widzenia o zmroku, wpływ na funkcjonowanie tarczycy, regeneracja nabłonków. Retinol stosowany jest w leczeniu następujących chorób i dolegliwości:
- zapobieganiu i leczeniu niedoboru witaminy A,
- leczeniu łuszczycy, trądziku, rybiej łuski,
- zwalczaniu termicznych, popromiennych i innych uszkodzeń skóry,
- leczeniu zapalenia dróg oddechowych i przewodu pokarmowego,
- w przypadku zespołu suchego oka oraz pieczenia i podrażnienia gałki ocznej.
Retinol jest wykorzystywany do leczenia skóry trądzikowej. Ma działanie złuszczające i normalizujące, dzięki czemu oczyszcza pory skóry, reguluje ilość wydzielanego sebum i łagodzi stany zapalne. W trakcie kuracji poprawia się kondycja skóry – staje się elastyczna, gładka i ujędrniona. Retinol wyrównuje koloryt cery, rozjaśnia przebarwienia i redukuje widoczność popękanych naczyń krwionośnych.
Wskazania do stosowania retinolu
Terapię retinolem można zacząć od 25 roku życia, kiedy poziom kwasu hialuronowego i kolagenu w skórze spada. Stosowanie tej substancji możesz rozpocząć, jeśli zauważysz u siebie jedną z poniższych oznak. A należą do nich między innymi:
- pieczenie i podrażnienie gałki ocznej,
- cera dojrzała ze zmarszczkami,
- blizny i przebarwienia,
- brak jędrności i elastyczności skóry,
- rozszerzone pory skóry.
Czy retinol może mieć działanie niepożądane?
Okazuje się, że stosowanie dużych dawek retinolu może wywołać wiele niepożądanych skutków. Są to między innymi:
- senność, zmęczenie, brak apetytu;
- wymioty, bóle głowy;
- nadmiernie wysuszona skóra;
- zaburzenia żołądkowe i jelitowe;
- suchość oczu;
- wysuszenie błon śluzowych nosa;
- krwotok z nosa,
- wrażliwość na promienie słoneczne.
Retinol – zasady stosowania
Aby produkt z retinolem zachował swoje właściwości, musi być odpowiednio przechowywany i znajdować się we właściwym opakowaniu. Stężenie preparatu nie może być niższe niż 0,25% i wyższe niż 1%. Retinol powinno stosować się na noc, bo używany w ciągu dnia w kontakcie ze słońcem może powodować podrażnienia skóry. Dlatego podczas kuracji zaleca się używanie kremu z filtrem 30 SPF. Ważne jest także używanie kosmetyków nawilżających, bo retinol może powodować przesuszenie naskórka.
No to jak, dziewczyny? Gotowe na kurację retinolem?
Dodaj komentarz