Cześć!
Przypomnij sobie, ile razy uderzyłaś się w mały paznokieć o drzwi. Co działo się potem? Ból, paznokieć tracił kolor, a w najgorszym wypadku odchodził… Na szczęście z pomocą przychodzi podologia i zabieg rekonstrukcji paznokcia. Kiedy możesz go zastosować, jak wygląda i jakie techniki wykorzystuje?
Problemy z płytką paznokci – przyczyny
Zajmijmy się na początku tymi nieprzyjemnymi urazami mechanicznymi. Uderzenie, przytrzaśnięcie lub przygniecenie płytki paznokcia może powodować krwiaki, uszkodzenia macierzy lub łożyska paznokcia. Taki uraz może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Nie tylko na urazy mechaniczne narażone są twoje paznokcie. Przyczynami problemów z płytką paznokcia są również: choroby skóry, liszaj płaski, anemia, łuszczyca, grzybica paznokcia. Jeżeli przyjmujesz jakieś leki, to pamiętaj, że twój paznokieć może zmienić zabarwienie.
Czy wiesz, że na kondycję paznokci negatywny wpływ ma także używanie acetonu, detergentów do sprzątania lub obgryzanie paznokci.
Jak wygląda zabieg rekonstrukcji paznokcia?
Rekonstrukcję paznokcia przeprowadza podolog. Wybiera jedną spośród następujących metod:
1. Rekonstrukcja paznokcia żelem/akrylem
Żel i akryl stosowane w gabinecie podologicznym mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Na początku przygotowuje się łożysko za pomocą odpowiednich frezów. Następnie nakłada się opatrunek hydrożelowy, który nawilża paznokieć i tworzy nowe naczynia krwionośne. Na całą płytkę nakłada się żel lub akryl, a paznokieć wkłada się do lampy UV, aby utwardzić masę. Ta czynność jest powtarzana dwa razy. Na końcu płytce nadaje się odpowiedni kształt przy pomocy frezu.
2. Fiberglass
Metoda ta polega na umieszczeniu na płytce paznokcia materiału wykonanego z włókien szklanych lub jedwabnych i utwardzeniu ich klejem lub żywicą i aktywatorem chemicznym.
3. Metoda Greppmayra
Pozwala przywrócić naturalny wygląd i funkcjonalność płytki paznokcia i całego narządu. Wykorzystuje się dwa sposoby rekonstrukcji. Pierwszy polega na zastosowaniu sztucznej protezy, która wyznacza prawidłowy wzrost płytki. Drugi sposób polega na odlewaniu i jest stosowany w przypadku częściowego uszkodzenia płytki.
4. Przeszczep paznokcia
Tę metodę stosuje się w przypadku całkowitej utraty paznokcia. Przeszczep wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a jego efekt daje obraz zbliżony do naturalnego. Całkowita rekonstrukcja obejmuje okres 9 miesięcy.
Dodaj komentarz