Dziewczyny, dziś będzie wpis o swędzącej skórze głowy. To problem bardzo wielu kobiet, o którym rzadko się mówi. Jakie są jego przyczyny i jak skutecznie pozbyć się świądu? Sprawdźmy!

Swędzenie skóry głowy przez bardzo długi czas było moim problemem. Nie miałam świadomości, jakie są tego przyczyny, dlatego szukałam rozwiązań na ślepo. Kupowałam jak najbardziej łagodne szampony micelarne, stosowałam ziołowe wcierki z dopiskiem ‘na swędzącą skórę głowy’, starałam się ulżyć swojej skórze np. podczas czesania włosów lub robiąc masaż skalpu. Niestety, niewiele to pomagało.

Potem okazało się, że podstawowy błąd, jaki popełniałam, to nakładanie na skórę zbyt wielu olejów i stosowanie za słabych szamponów (tak, dobrze czytacie: wybierałam zbyt łagodne szampony).

Dlaczego skóra głowy swędzi?

Przyczyn takiego stanu jest wiele. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że skóra głowy jest taka sama, jak skóra całego naszego ciała – potrzebuje nawilżenia, regularnie się złuszcza, niektóre produkty mogą ją obciążać i trzeba ją systematycznie oczyszczać.

To teraz pomyślcie, ile z tych rzeczy robicie wy. Nawilżacie? Przeważnie tylko włosy, a nie skalp. Złuszczacie? Peelingi raczej tylko do ciała i twarzy. Oczyszczacie? Wydaje wam się, że tak, bo przecież używacie szamponu. Prawda jest taka, że bardziej przykładamy się do dbania o włosy, zapominając o skórze.

Najczęstsze przyczyny swędzenia głowy

Przez myśl przeszło ci pytanie ‘dlaczego swędzi mnie skóra głowy’? Główne powody tego problemu to:

  • zaburzenia hormonalne wywołane stresem,
  • nadmierny łojotok skóry głowy, prowadzący do łupieżu,
  • gromadzenie się zanieczyszczeń i toksyn,
  • stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków,
  • niedoczyszczanie skóry głowy,
  • kontakt ze słoną, chlorowaną lub twardą wodą,
  • nadmierna ekspozycja na słońce,
  • zła dieta, uboga w składniki odżywcze,
  • używanie zbyt wielu kosmetyków np. do stylizacji,
  • i wiele, wiele innych…

Podstawa: oczyszczanie skóry głowy

Jestem zdania, że najważniejsze, co można zrobić dla skóry głowy, żeby zmniejszyć dyskomfort spowodowany świądem, to jej oczyszczanie.

To właśnie pielęgnacja skalpu jest tym, co zaniedbujemy i stąd bierze się wiele problemów skóry głowy. Zajmujemy się tylko włosami, a u ich nasady gromadzi się mnóstwo resztek kosmetyków, łoju i zanieczyszczeń, których nie jest w stanie zmyć zwykły szampon. To przyczynia się do rozwoju bakterii, grzybów, a w konsekwencji do stanu zapalnego.

Zdrowa i pozbawiona problemów skóry głowy to skóra dobrze oczyszczona. Oczyszczona tak, żeby pozbyć się wszystkiego, co na niej zalega, zadziałać antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, ale jednocześnie nie wysuszyć i nie podrażnić np. agresywnymi detergentami.

Jak znajduję tę równowagę i jak dbam o swój skalp?

Moje sposoby na swędzącą skórę głowy

Najważniejszy jest szampon!

Odkąd mam problem ze swędzącą skórą głowy, używam zwykłych, lekkich szamponów o prostym składzie (bez konserwantów, bez silikonów, bez formuł 3w1), ale raz w tygodniu stawiam na głębokie, silne oczyszczanie produktem z SLES i SLS, czyli mocnymi detergentami. To dzięki nim pozbywam się tego, co mogło się zgromadzić u nasady włosów, powodując podrażnienie i zaburzając pracę gruczołów.

Oczywiście działanie szamponu oczyszczającego i samo mycie włosów warto wspomóc dodatkowymi sposobami. Oto moje sprawdzone metody na zmniejszenie swędzenia skóry głowy:

  • płukanka z octu jabłkowego wymieszanego z wodą w proporcji 1:1;
  • maska z aloesu i oczaru wirginijskiego, która łagodzi stany zapalne;
  • enzymatyczny peeling skóry głowy z kwasami;
  • olejowanie skalpu olejkiem eukaliptusowym lub z drzewa herbacianego;
  • żelowa maseczka z wodą różaną (do kupienia w drogeriach);
  • wcierka z kozieradki o nieco nieprzyjemnym zapachu rosołu.

A jeśli domowe metody zawodzą?

Gdy skóra głowy nie chce przestać swędzieć, mimo że przetestowaliśmy już wszystkie sposoby na jej oczyszczanie i pielęgnację, to polecam wizytę u trychologa. To osoba, która zajmuje się badaniem i leczeniem problemów skóry głowy oraz włosów. Jeśli w pobliżu nie macie żadnego trychologa, możecie też zapisać się na wizytę do dermatologa – obaj ci specjaliści pomogą w dobraniu odpowiedniej pielęgnacji i leczenia.

Buziaki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *