Pierwsze oznaki upływającego czasu widać na skórze, zwłaszcza na szyi, dekolcie i twarzy. Oczywiście, to twarz uważamy za swoją wizytówkę i właśnie ją odmładzamy w pierwszej kolejności. Tempo starzenia się skóry determinują przede wszystkim geny, ale codzienna pielęgnacja nie pozostaje bez wpływu na jej stan i wygląd. Z tego powodu jeżeli Wasze mamy i babcie wcześnie nabawiły się zmarszczek, jest szansa, że Wy nie podzielicie ich losu. Dobry kosmetyk zapewni skórze to, czego ta na danym etapie życia najbardziej potrzebuje – poprzez uzupełnienie niedoboru składników, których produkcja maleje z wiekiem, lub dostarczenie substancji, które przyspieszą ich wytwarzanie. W ten sposób możecie opóźnić proces powstawania zmarszczek lub spłycić te istniejące. Żeby wybrać właściwy kosmetyk, musicie najpierw poznać zmiany zachodzące w skórze. Zanim Wam podpowiem, jak opóźnić proces starzenia się skóry i włosów, omówię przyczyny i objawy starzenia się skóry i włosów.

Przyczyny starzenia się skóry

Skóra zaczyna się starzec już po dwudziestym roku życia, od kiedy spada poziom hormonów odpowiadających między innymi za regenerację komórek. Mimo wszystko za główne przyczyny przyspieszonego starzenia się skóry uważa się wolne rodniki – szkodliwe cząsteczki powstające pod wpływem promieni UV, spalin, dymu papierosowego i stresu. Uszkadzają one strukturę białek i lipidów oraz włókna kolagenu i elastyny. Początkowo zniszczenia są mało widoczne, ponieważ skóra stale się odnawia. Z czasem cykl jej regeneracji, który początkowo trwa 28 dni, coraz bardziej się wydłuża.

Objawy starzenia się skóry

Za objawy starzenia się skóry uważa się:

  • suchość skóry, a co za tym idzie – spadek elastyczności i pojawienie się pierwszych zmarszczek w okolicach oczu i ust;
  • coraz cieńszą skórę oraz coraz grubszą i bardziej szorstką warstwę rogową naskórka;
  • zaburzenia wydzielania melaniny;
  • plamy pigmentacyjne;
  • zmianę krążenia we włośniczkach, a w konsekwencji kruchość naczyń włosowatych;
  • stopniowy zanik włókien elastynowych i kolagenowych;
  • spadek aktywności gruczołów łojowych i potowych, który nasila problem suchej skóry i przysparza głębokich zmarszczek.

Jak opóźnić proces starzenia się skóry?

Dostosujcie kosmetyki do wieku

Drogie Trzydziestolatki, wybierajcie kosmetyki bogate w związki neutralizujące wolne rodniki, na przykład w witaminy A, C i E. Ponadto szukajcie preparatów na bazie składników zatrzymujących wodę w naskórku i przywracających równowagę wodno-lipidową; są nimi między innymi kwas hialuronowy, gliceryna i glicerol. Równie przydatne okażą się substancje tłuszczowe uszczelniające naskórek, takie jak ceramidy i oleje roślinne. Kremy na noc powinny zawierać koenzym Q10 i retinol, które przyspieszają regenerację skóry. Z kolei kremy na dzień muszą być wzbogacone o filtry przeciwsłoneczne.

Kochane Czterdziestolatki, Wy powinnyście szukać kosmetyków na bazie kwasów owocowych i pochodnych kwasu witaminy A (retinoidy), które wspierają odnowę komórek, ułatwiają wchłanianie substancji pielęgnujących i wyrównują koloryt cery. Regenerację mogą wspomóc proteiny i peptydy; mimo że nie wygładzą głębokich zmarszczek, to poprawią napięcie skóry i pobudzą produkcję włókien kolagenowych.

Najdroższe Pięćdziesięciolatki, dla Was najlepszym wyborem będą kosmetyki z fitohormonami, takimi jak genisteina sojowa i folacyna, które uzupełniają niedobór estrogenów w skórze oraz poprawiają jej nawilżenie i napięcie. Równie przydatne okażą się kolagen i kwasy owocowe. Polecam Wam kremy z wapniem, który poprawi strukturę skóry, i z antyoksydantami.

Z kolei Wy, Kochane Sześćdziesięciolatki, wybierajcie kremy na bazie protein sojowych, które wzmacniają barierę lipidową, wygładzają skórę i hamują absorpcję zagrażających skórze substancji. Powinna Was zainteresować zawartość kwasu hialuronowego i kofeiny; ten pierwszy wykazuje intensywne działanie nawilżające, a ta ostatnia reguluje mikrocyrkulację krwi. Dedykowane Wam dobre kremy na noc zawierają kwasy owocowe i retinol, które rozjaśniają plamy pigmentacyjne i przyspieszają regenerację zdrowych komórek.

Codzienny rytuał pielęgnacyjny

Skóra źle znosi mydło, które niszczy płaszcz lipidowy i wysusza naskórek. Z tego powodu powinnyście je zastąpić emulsją (bez mydła), płynem micelarnym lub mleczkiem i tonikiem. Procesy regeneracyjne skóry przebiegają najintensywniej między północą a 6 rano, dlatego wieczorny demakijaż wykonujcie bardzo starannie, a na noc stosujcie bardzo odżywcze kremy (wszystko to umożliwi skórze lepszą regenerację). Nie zapominajcie o cienkiej skórze wokół oczu, która wymaga specjalnej troski; do jej pielęgnacji posłużą Wam kosmetyki o lekkiej konsystencji, na przykład z retinolem, który działa wygładzająco i rozjaśniająco.

Kosmetyki o intensywniejszym działaniu

Jeżeli Wasza skóra potrzebuje większej ingerencji, sięgnijcie po kosmetyki zawierające skoncentrowane składniki odżywcze i nawilżające. Dobrym pomysłem będzie serum lub jednorazowe ampułki.

Przyczyny i objawy starzenia się włosów

Z wiekiem maleje liczba cebulek włosowych, a po czterdziestym roku życia włosy stają się matowe, słabsze i łamliwe. Skutkiem zanikania w nich pigmentu jest siwizna. Główną przyczyną siwienia włosów jest wiek, a tempo tego procesu determinują geny, ale istnieją czynniki, które mogą je przyspieszyć. Przedwczesnemu siwieniu sprzyja wystawianie włosów na słońce, niezdrowa dieta i stres.

Jak opóźnić starzenie się włosów?

Aby jak najdłużej zachować dobrą kondycję włosów, chrońcie je przed słońcem, chlorowaną wodą i dymem papierosowym oraz odpowiednio się odżywiajcie. Odpowiednio, to znaczy jak? Wystarczy, że zastąpicie białe pieczywo pieczywem razowym oraz włączycie do swojego jadłospisu rośliny strączkowe, drób, ryby i kaszę gryczaną. Wszystkie te produkty dostarczają witamin z grupy B, aminokwasów oraz krzemu, cynku i miedzi, które poprawiają kondycję włosów i paznokci.

Jakie są Wasze sposoby na opóźnienie procesu starzenia się skóry i włosów? Jakie kosmetyki szczególnie polecacie? Czekam na Wasze opinie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *