Trądzik kosmetyczny dotyka osoby po trzydziestce i w przeciwieństwie do innych postaci trądziku nie jest wywołany stanem zapalnym ani hormonami. Jego przyczyną są niewłaściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji i makijażu, które gromadzą się w ujściach gruczołów łojowych i w konsekwencji blokują je. Jakie objawy ma trądzik kosmetyczny i jakie kosmetyki go wywołują? Jak leczyć trądzik kosmetyczny i zapobiec nawrotom?
Trądzik kosmetyczny – objawy
Trądzik kosmetyczny i trądzik pospolity mają podobne objawy, dlatego trudno będzie je od siebie odróżnić. Trądzik kosmetyczny może wyglądać jak zwykłe zaskórniki, podskórne guzki, ropne wypryski lub grudki i towarzyszyć trądzikowi hormonalnemu, co utrudnia postawienie właściwej diagnozy.
Jakie kosmetyki wywołują trądzik kosmetyczny?
Trądzik kosmetyczny może zostać wywołany przez każdy kosmetyk, który pozostaje na skórze wystarczająco długo, aby mógł zablokować pory, zwłaszcza przez krem na dzień i na noc oraz kosmetyk przeciwsłoneczny i kolorowy. Równie dobrze trądzik kosmetyczny może być następstwem stosowania produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów, to znaczy olejków, masek, odżywek, pianek, lakierów itp. W tedy zmiany trądzikowe pojawiają się tuż przy linii włosów.
Ryzyko wystąpienie trądziku kosmetycznego wzrasta, gdy stosowane na co dzień kosmetyki zawierają składniki komedogenne, czyli blokujące pory i powodujące zaskórniki. Lista tych substancji jest długa, bo opiewa ponad 200 pozycji. Do najczęściej stosowanych składników komedogennych należy parafina i jej pochodne, talk, lanolina, silikony, barwniki, substancje zapachowe, algi oraz niektóre oleje roślinne, na przykład z awokado i z bawełny.
Jak leczyć trądzik kosmetyczny?
Najważniejszą rolę w leczeniu trądziku kosmetycznego odgrywa rozpoznanie, który kosmetyk (a w zasadzie który jego składnik) go wywołał, i jak najszybsze odstawienie go. To nie jest takie łatwe i zajmuje trochę czasu, ponieważ lista preparatów, które stosujemy na co dzień, z reguły jest długa. Rozpoznanie ułatwi nam lokalizacja zmian trądzikowych:
- jeżeli umiejscowiły się na czole, brodzie lub policzkach, najprawdopodobniej odpowiada za to krem na dzień lub na noc albo kosmetyki do makijażu,
- jeżeli pojawiły się w konkretnych miejscach, na przykład pod oczami, winę ponosi krem lub korektor pod oczy,
- jeżeli obserwujecie je w okolicach warg, przeanalizujcie skład swojej pomadki lub balsamu do ust, którego używacie,
- jeżeli występują wzdłuż linii włosów, mogą być konsekwencją stosowania olejków, masek, odżywek, pianek, lakierów i innych produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów.
Przyczyną mojego trądziku kosmetycznego okazał się krem na noc. Stosowałam go codziennie od paru dni, kiedy na czole i policzkach zaobserwowałam podskórne guzki. Nie trzymam się jednego kremu, toniku ani żelu myjącego i nie przypominam sobie, żeby jakikolwiek inny wywołał taką reakcję.
Około dziesięciu dni po tym, jak odstawiłam krem na noc, zmiany trądzikowe ustąpiły (zazwyczaj dzieje się tak w ciągu dwóch tygodni). Pod żadnym pozorem nie wyciskajcie zaskórników i krostek – lepiej zrobicie, jak 2 razy w tygodniu użyjecie peelingu enzymatycznego, który nie podrażni skóry i nie rozprzestrzeni bakterii z sebum. Do codziennej pielęgnacji stosujcie kremy i toniki z kwasami AHA, które lekko złuszczają skórę, lub kosmetyki naturalne o właściwościach przeciwbakteryjnych z dodatkiem oczaru lub olejku z drzewa herbacianego. Miejscowo, na ropne, zaognione zmiany możecie nakładać preparaty wysuszające i antybakteryjne, na przykład maść cynkową. Jeżeli zmiany trądzikowe utrzymują się powyżej 6 tygodni, wybierzcie się do dermatologa.
Trądzik kosmetyczny – jak zapobiec nawrotom?
Skłonność do trądziku kosmetycznego można zmniejszyć poprzez stosowanie preparatów, których składniki są niekomedogenne, czyli nie zatykają porów skóry. Najlepsze będą te na bazie wody i wolne od tłuszczy, takich jak olej lub wazelina. Krem na noc powinien mieć działanie lekko złuszczające; wykazują je kremy wzbogacone o pochodne witaminy A. Z kolei ciężkie, kryjące podkłady zastąpcie lekkimi fluidami.
Jeżeli i Wy zmagacie się z trądzikiem kosmetycznym, napiszcie jakie kosmetyki go wywołały i jak go leczycie. Czekam na Was w komentarzach!
Dodaj komentarz