Hej Kochane,

spędzacie godzinę na pielęgnacji włosów w łazience, a koniec końców i tak okazuje się, że włosy są oklapnięte i matowe? Wszystkie to znamy! Na szczęście mnie już to nie spotyka, bo metodą prób i błędów już wiem, co lubią, a czego nie lubią moje włosy. W tym wpisie dowiecie się jak zapobiec matowym włosom tuż po ich umyciu. Zamiast tego będziecie cieszyć się lśniącymi i nawilżonymi włosami na dłużej. Zapraszam! 

Co to znaczy, że włosy są matowe? 

Piękne i lśniące włosy, to takie, których łuski są domknięte. Łuski rozchylają się pod wpływem mycia i powinnyśmy zadbać o to, by zawsze je domykać. Niestety czasami o tym zapominamy. Włosy matowe są więc skutkiem niezamkniętej łuski włosa – która odpowiada za gładką i lśniącą powłokę. Często więc włosy matowe mamy od razu po ich umyciu. Na szczęście wiem, jak temu zapobiec. Jeśli będziecie stosować te 3 rady, to na pewno Wasze włosy nie będą już matowe zaraz po umyciu! 

1. Odpowiedni szampon 

Czym kierujesz się przy wyborze szamponu? Marką, zapachem, promocją? A może składem? Jeśli składem, to jest to najlepsza możliwa odpowiedź. To właśnie skład szamponu powinien być dla nas najważniejszy. Jeśli mamy problem z matowymi włosami, to powinnyśmy wybierać szampon jak najbardziej delikatny – który nie będzie dodatkowo wysuszał włosów i potęgował efektu matowienia. Na co dzień wybierz szampon, który nie zawiera w sobie SLS i SLES (mocnego szamponu z SLS używaj jedynie raz w tygodniu – dla dokładnego oczyszczenia skóry głowy, ale nie częściej). Wybór odpowiedniego szamponu to już połowa sukcesu!

2. Jak myjesz włosy?

Z pozoru niepozorne pytanie. W końcu włosy myjemy niemal od zawsze. Szampon należy aplikować jedynie na skalp głowy. Na włosy stosujemy zaś odżywkę, lub maskę. Oprócz tego bardzo ważne jest, jaką wodą spłukujesz szampon (czy też maskę lub odżywkę). Ważne, by nie wybierać do tego ciepłej wody, która nie domknie,  lecz rozchyli dodatkowo łuski i pozbawi je blasku (a tego chcemy uniknąć). Zawsze spłukuj włosy letnią wodą – to domknie łuski, wygładzi włosy i nabłyszczy je. Jeśli masz chwilę, możesz dodatkowo wypłukać włosy w zimnej wodzie – spotęguje to efekt, ale nie jest to koniecznością.

3. A po myciu…suszenie

Jeśli zaraz po myciu włosów zawijasz je w ręcznik i trzymasz go na głowie pół godziny to…postępujesz bardzo źle. Ręcznik jest świetnym siedliskiem bakterii, a dodatkowo robi efekt sauny na włosach, przez co szybciej się przetłuszczają, robią się matowe, a skalp może swędzieć. Dlatego zamiast tego po umyciu proponuję jedynie odcisnąć włosy w ręcznik bądź koszulkę bawełnianą. Możesz pozwolić im wyschnąć naturalnie, a możesz je wysuszyć suszarką. Jeśli wolisz to drugie, to pamiętaj, by robić to odpowiednio. Wtedy unikniesz zniszczenia i zmatowienia swoich włosów. Ważne, by przed suszeniem zabezpieczyć włosy małą ilością olejku, bądź serum silikonowym. Susząc wybierz jedynie chłodny nawiew i nie trzymaj suszarki bliżej niż 20 cm od włosów. Dodatkowo susz od góry, do dołu. W ten sposób dodatkowo domkniemy łuski włosów i wygładzimy je. 

Dzięki stosowaniu tych 3 rad, Wasze włosy przestaną być matowe zaraz po umyciu. Jeśli macie jakieś inne sposoby na matowe włosy, proszę podzielcie się nimi w komentarzach! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *