Hej Piękne Istoty!

Czy dużo się stresujecie? Ostatnie miesiące pokazały nam, że nawet osoby nieskore do stresu zaczynają go odczuwać. A jak wiadomo, stres wpływa niekorzystnie na cały organizm, w tym na cerę, włosy, paznokcie. 

Musicie wiedzieć, że to właśnie skóra zareaguje najpierw, gdy doznajemy intensywnego stresu. Efekt? Zmarszczki, przebarwienia, popękane naczynka, a także trądzik… ogólnie nieciekawie. Dziś opowiem wam, czym jest stres i ja zwalczać jego skutki. Zapraszam! 

Stres – czym jest i jak działa na skórę?

Stres to pewnie dla wielu dobrze znane zjawisko, jest to po prostu reakcja organizmu na niemiłe zdarzenia czy doświadczenia, często o bardzo negatywnych konsekwencjach. Gdy doznajemy stresu, organizm produkuje hormony które mają bardzo silny (i negatywny)  wpływ na jego kondycję, czyli na nasze zdrowie i wygląd.

Skupmy się na skórze. Jak wpływa na nią stres? Niestety bardzo niekorzystnie i widać to wyraźnie, po pogorszeniu sie wyglądu cery. Może nam doskwierać:

  • trądzik – nawet w dorosłym wieku 
  • popękane naczynka i rumień 
  • wszelkie stany zapalne skóry i egzema
  • liczne zmarszczki i zwiotczenie skóry
  • silne przesuszenie skóry 
  • liczne przebarwiania skórne 

Oczywiście do tego dochodzą też często zniszczone i łamliwe paznokcie, wypadające, pozbawione elastyczności włosy, czasami nawet łupież lub świąd skóry głowy. Każdy z nas inaczej zareaguje na stres i jego objawy na skórze mogą być różne. Poniżej omawiam 3 najpowszechniejsze.

Stres i problemy skóry – jak sobie radzić?

1. Trądzik a stres

Czym jest trądzik, wiemy wszyscy. Trądzik łączy się często z łojotokiem  i tłustą, świecącą skórą.

Niestety walka z nim wymaga czasu i odpowiednich środków. idealnie wspiera walkę z trądzikiem srebro koloidalne oraz kwas salicylowy (wybierajcie kosmetyki o stężeniu kwasu 2%), np. Paula’s Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid – płyn eksfoliujący z 2% kwasem salicylowym. Jest lekki i doskonale odnawia naskórek oraz leczy zmiany zapalne. Idealny dla skór mieszanych i tłustych z tendencją do trądziku. Działa świetnie i nie przesusza, lecz nawilża dodatkowo skórę.

2. Popękane naczynka a stres 

Okazuje się, że to bardzo częsty wynik silnego stresu. Kiedyś żyłam z przekonaniem, ze popękane naczynka mają naprawdę nieliczni pechowcy. Obecnie zmaga się z nimi ⅓ ludzkości! To efekt szybkiego trybu życia oraz właśnie stresu, który powoduje  nadmierną reaktywność naczynek krwionośnych w skórze.W dodatku to może prowadzić do trądziku różowatego oraz rumienia cna skórze. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne serum lub krem wyciszający skórę i raz na kilka dni stosować specjalną maseczkę kojącą do cery naczynkowej.

3. Zmarszczki a stres 

Oczywiście, że stres przyczynia się do powstawania zmarszczek i sprawia, że skóra szybciej się starzeje. Wówczas maleje jej elastyczność, a cera traci jędrność i  nadmiernie się przesusza. Jak pozbyć się zmarszczek? Jeśli są to tzw. zmarszczki utrwalone, sprawa może być kłopotliwa. Jeśli to pierwsze zmarszczki, które nie są mocnymi bruzdami – możemy z nimi walczyć. Nie tylko za pomocą dobrego serum (np. serum z retinolem Nanoil), ale też za sprawą masażu twarzy – ja aplikuję serum na buzię i masuję twarz wałkiem jadeitowym. Możecie też masować busie palcami, płytką Gua Sha albo innym wybranym urządzeniem. Dobrze wpływa też joga twarzy, a jej efekty widać już po dwóch tygodniach!

A jak wy walczycie z objawami stresu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *