Cześć!

Małe lub nieco większe, brązowe i rozsiane po całym ciele. Właśnie takie są pieprzyki. Czy każdym z nich musimy się martwić i każdego przebadać? Na szczęście nie. W takim razie co powinnaś wiedzieć o pieprzykach, które znajdują się na twojej skórze?

Jak powstają pieprzyki?

Pieprzyk jest zmianą skórną zbudowaną z komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Te namnażają się w jednym miejscu i tworzą skupisko w formie pieprzyka właśnie. Istnieje taka opinia, która mówi, że to geny są odpowiedzialne za powstawanie tych znamion. Z niektórymi pieprzykami już się rodzimy, a inne pojawiają się z wiekiem. Niemniej pieprzyki są uzależnione także od fototypu skóry, genetycznych predyspozycji, wieku i ekspozycji na słońce.

Jakie są rodzaje pieprzyków?

Te znamiona dzielimy na:

  • melanocytowe – mogą mieć różny wygląd i występować w różnych miejscach na ciele. Nie są to zmiany groźne. Mają różny kształt i rozmiar, co może zmieniać się wraz z wiekiem i wzrostem ciała. Z czasem ich ilość się zwiększa, zwłaszcza w okresie menopauzy;
  • komórkowe – mają różne kształty i zabarwienia od różowego, przez brązowy, aż po czarny.

Pieprzyki, które masz na swoim ciele, możne ocenić za pomocą następującej skali:

  • A – asymetria – jeżeli zmiana jest asymetryczna, to należy zgłosić się do lekarza, bo może być to czerniak;
  • B – brzegi – nieregularne brzegi również mogą sugerować czerniaka;
  • C – kolor – nierównomierny kolor może wskazywać na czerniaka;
  • D – średnica – jeżeli pieprzyk jest większy niż pół centymetra może w przyszłości przekształcić w czerniaka;
  • E – rozwój – pieprzyk zmienia się w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Czy pieprzyki się usuwa?

Pieprzyki usuwa się ze względów zdrowotnych i estetycznych. Ale warto wiedzieć, że nie każdy pieprzyk trzeba usunąć. Lekarze natomiast zalecają, aby systematycznie badać wszystkie znamiona, zwłaszcza przed okresem letnim i po nim. W przypadku rozpoznania złośliwej zmiany lekarz ma do wyboru zabieg chirurgiczny, laser lub elektrokoagulacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *