Najbardziej namacalnym przejawem upływającego czasu jest starzenie się skóry. Na tempo starzenia się skóry mają wpływ czynniki takie jak geny, pielęgnacja i grawitacja, która sprawia, że skóra się rozciąga. Jej przedwczesnemu starzeniu sprzyja nadmierne opalanie (zwłaszcza bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej), wdychanie spalin, palenie papierosów oraz dieta uboga w warzywa i owoce. Za najczęstsze problemy cery dojrzałej uchodzą przebarwienia, znamiona i nadmierna suchość. Czym się przejawiają i jak im zapobiec? Jak powinien wyglądać makijaż dla cery dojrzałej, który zakamufluje jej problemy? Oto moje propozycje.
Najczęstsze problemy cery dojrzałej
Cera dojrzała i przebarwienia
Bezpośredni wpływ na powstawanie przebarwień mają promienie słoneczne. Jednym z objawów tak zwanego starzenia posłonecznego są brązowe przebarwienia, które pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na promienie UV, czyli na dłoniach, twarzy i dekolcie. Przebarwienia, zwane plamami starczymi lub kwiatami starości, to skupiska melaniny, czyli ciemnego barwnika skóry. Gdy je zaobserwujecie, musicie natychmiast zrezygnować z opalania, bo będzie ich przybywać, a te istniejące ściemnieją. Plam starczych nie należy mylić z przebarwieniami, które powstają wskutek opalania i jednoczesnej kuracji jakimś preparatem.
Osoby dojrzałe zwykle zażywają leki i piją zioła. Niektóre z nich, zwłaszcza dziurawiec, mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Z tego powodu w słoneczne dni przed wyjściem z domu obowiązkowo stosujcie kremy ochronne z jak najwyższym filtrem. Lekkie szale i modne letnie rękawiczki nie będą zbędnym luksusem.
Cera dojrzała i znamiona
Na dojrzałej skórze mogą powstawać zmiany przednowotworowe, zwane rogowaceniem posłonecznym. To miejsca żółtawo zabarwione, chropowate, niekiedy trochę wypukłe. Są niewielkie – ich średnica nie powinna przekraczać 2-3 cm. Z tych ognisk może powstać nowotwór skóry, dlatego należy je bezzwłocznie pokazać dermatologowi, który przepisze preparat miejscowo złuszczający lub zleci zamrażanie ciekłym azotem w celu przywrócenia skórze gładkości. Później wystarczy unikać słońca.
Z wiekiem nasz organizm coraz gorzej znosi nieprawidłowe podziały komórek, w tym komórek skóry. W konsekwencji z tych komórek może powstać nowotwór, dlatego nie bagatelizujcie najmniejszych zmian na skórze. Często zdarza się tak, że początkowo mają one postać ranki o średnicy równej 2-3 milimetrom, która pokrywa się strupkiem. Po jakimś czasie strupek odpada, a ranka znów się pojawia i długo nie chce się zagoić. To może trwać latami. Wiem, że wiele osób boi się te zmiany pokazać lekarzowi, tymczasem ich usunięcie często kończy leczenie. Dlatego do lekarza marsz!
Ponadto obserwujcie swoje pieprzyki, które z wiekiem, między innymi pod wpływem opalania, mogą zmienić się w czerniaka, czyli groźny nowotwór skóry. Jeżeli pieprzyk zmienia kształt, ma postrzępione brzegi, krwawi lub rośnie, pokażcie go lekarzowi. Szybkie usunięcie znamienia może naprawdę uratować Wam życie!
Cera dojrzała i nadmierna suchość skóry
Jedną z pierwszych oznak starzenia się skóry jest jej suchość. Wynika ona z utraty zdolności do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. W konsekwencji procesy regeneracyjne przebiegają wolniej, a także maleje biologiczna aktywność komórek skóry oraz liczba włókien kolagenowych i elastynowych zapewniających sprężystość. Ponadto zmarszczki mimiczne wyraźniej się zaznaczają, powstają bruzdy, a naskórek staje się cieńszy i szorstki.
Z wiekiem skóra zaczyna przypominać pergamin: jest cienka i sucha oraz łuszczy się z powodu spowolnionej pracy gruczołów łojowych. Z tego powodu skóra dojrzała potrzebuje intensywnego nawilżenia, które zapewnią jej odżywcze kremy nawilżające i maseczki witaminowe. Przykro mi to mówić, ale te z Was, które przez całe życie miały problem z kruchymi naczyniami krwionośnymi, z wiekiem będą miały z nimi jeszcze większy problem. Kosmetyki uszczelniające ściany naczyń krwionośnych powinny pomóc.
Makijaż dla cery dojrzałej
Niektóre kobiety są zdania, że w pewnym wieku nie wypada się malować. Inne sądzą, że jakikolwiek makijaż jedynie podkreśli ich dojrzały wiek. Nic bardziej mylnego. Umiejętnie wykonany makijaż maskuje przebarwienia i rozszerzone naczynka, ożywia oraz dodaje zdrowego wyglądu. Oczywiście jeżeli przesadzicie z liczbą warstw, uzyskacie efekt maski.
Makijaż dla cery dojrzałej nie powinien być zbyt matowy, aby nie podkreślał oznak starzenia, to znaczy zmienionego owalu twarzy, zaostrzonych rysów, zapadniętych oczu, pogłębiających się bruzd i zwężonych warg.
Makijaż dla cery dojrzałej krok po kroku:
- Pójdźcie do kosmetyczki, która nałoży Wam hennę na brwi i rzęsy (nie może być czarna). Równie dobrze możecie samodzielnie przyciemnić brwi szarym lub brązowym cieniem do powiek, który nałożycie pędzelkiem. Kreski narysowane kredką wyglądają nienaturalnie.
- Zanim nałożycie podkład, który zatuszuje niedoskonałości skóry, wklepcie krem nawilżający.
- Odstawcie cienie do powiek i zastąpcie go brązoworóżowym różem. Zaaplikujcie go na zewnętrzną część górnej powieki i połączcie z różem na policzkach.
- Na skórze nad rzęsami, szarą lub brązową kredką do oczu narysujcie pojedyncze kropki; w ten sposób podkreślicie nasadę rzęs.
- Pomalujcie usta błyszczącą pomadką o ton ciemniejszą od naturalnego koloru warg.
- Wyjdźcie z domu i zadajcie szyku!
Jakie problemy Wy uważacie za największe bolączki cery dojrzałej? Jaki makijaż najlepiej je zamaskuje? Czekam na Wasze opinie!
Dodaj komentarz