Cześć dziewczyny <3
Lubicie naturalne olejki? Pewnie wiele z Was olejuje włosy i ma swój ulubiony olejek, lub mieszankę kilku, pasujących do porowatości. Czy te same olejki, które stosujecie na włosy nakładacie również na buzię? To może być poważny błąd. Sprowadzę Was na ziemię: olejki do pielęgnacji twarzy również nie mogą być przypadkowe, lecz dopasowane do rodzaju skóry, jej wieku i potrzeb. Dziś podpowiem Wam, jak je prawidłowo wybrać. Zapraszam!
Dlaczego warto stosować olejki w pielęgnacji skóry?
Naturalne olejki to dosyć nietypowe „twory” – są jakby esencją rośliny, z której pochodzą. Wytwarza się je z nasion, orzechów, kiełków lub pędów czyli tych części, w których drogocenne składniki roślinne maksymalnie się kumulują. To jakby skoncentrowane serum, które jest bogate w szereg dobrych kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów, fitosteroli, flawonoidów, polifenoli, substancji aktywnych korzystnie wpływających na wygląd skóry, regulujących jej pracę, odmładzających i chroniących przed zniszczeniem, smogiem, toksynami, promieniowaniem. Olejki działają nie tylko na suchą skórę. Istnieją grupy olejków, które idealnie sprawdzą się w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej. Kluczem jest dobry ich wybór.
Właściwości pielęgnacyjne olejków – o tym warto wiedzieć
- olejki uelastyczniają i zmiękczają skórę właśnie dzięki cennym kwasom tłuszczowym Omega;
- dostarczają budulca niezbędnego do bariery lipidowej naskórka;
- chronią przed utratą wody – są w kosmetologii traktowane jako substancje o właściwościach nawilżających;
- regulują pracę gruczołów łojowych;
- każdy olej zawiera dodatkowe, specyficzne tylko dla niego cenne składniki aktywne; działają one antyoksydacyjnie, antybakteryjnie, przeciwzapalnie, kojąco, przeciwzmarszczkowo itd. – wszystko zależy od olejku.
Jak dobrać olej do rodzaju cery?
Zanim opowiem Wam jakie olejki pasują do poszczególnych typów cery, warto pamiętać o tym, że aby olej (jakikolwiek!) zachował swoje właściwości pielęgnacyjne, czyli aby zawierał wszystkie cenne składniki, witaminy, minerały itp. – musi być nierafinowany i tłoczony na zimno. Inaczej nic nie wyjdzie z całej pielęgnacji, a w dodatku możecie zaszkodzić skórze. Dlatego nie wykradajcie z kuchni oleju słonecznikowego czy rzepakowego. Olejki kupujcie w eko-sklepach z naturalnymi kosmetykami i żywnością.
Jaki olejek pasuje do suchej skóry?
Jeśli macie skórę suchą, powinniście sięgnąć po te olejki, które zostawią na skórze warstwę ochronną i zawierają kwasy typu oleinowy, stearynowy, palmitynowy, mirystynowy, archaidowy – w wysokim stężeniu. Olejkami i masłami idealnymi do suchej skóry są:
- masło shea,
- masło kakaowe,
- olej z awokado,
- olej z nasion bawełny,
- olej z wiesiołka,
- olej śliwkowy,
- olej z owoców dzikiej róży,
- olejek słonecznikowy.
Jaki olejek do skóry naczynkowej?
To grupa olejków które mają cenne dla tego typu cery właściwości, bowiem obkurczają naczynia krwionośne i zapobiegają powstawaniu pajączków oraz poprawiają koloryt skóry.
- Olejek (macerat) z kocanki
- Olejek (macerat) z nagietka
- Olej z owoców dzikiej róży
- Olej z nasion czarnej porzeczki
Jaki olejek do cery trądzikowej, mieszanej, tłustej?
Są to olejki, które zawierają wysokie stężenie skwalanu – to składnik ludzkiego sebum, który równoważy pracę gruczołów łojowych. Są to zazwyczaj lekkie oleje często nazywane „suchymi”. Doskonale się wchłaniają, nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze i działają antyseptycznie oraz antybakteryjnie, więc leczą trądzik.
- Olej tamanu
- Olej z nasion chia
- Olej z neem
- Olejek jojoba
- Olej z konopii
- Olejek kokosowy
Jaki olejek do dojrzałej skóry?
Mają mnóstwo antyoksydantów, przyczyniają się do syntezy kolagenu i elastyny, spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę.
- Masło kakaowe
- Masło shea
- Olejek arganowy
- Olejek z pestek malin
- Olej z pestek śliwki
Jaki olejek do skóry delikatnej i wrażliwej?
Leczą, koją i pielęgnują delikatną skórę, a jednocześnie chronią ją przed podrażnieniem.
- Olejek z wiesiołka
- Olejek z pestek winogron
- Olejek owoców rokitnika
- Olejek z maliny moroszki
- Olej ze słodkich migdałów
- Olej z pestek arbuza
Jaki olej do skóry podrażnionej, wymagającej regeneracji?
Olejki, które najsilniej regenerują i „naprawiają” wszelkie podrażnienia, zanik elastyczności, przebarwienia, egzemę, ranki, krostki:
- olej z pestek opuncji
- olejek różany
- olejek arganowy
- olej z wiesiołka
- olej z awokado
- masło shea
- olejek ze słodkich migdałów
- olejek tsubaki
- olej z pestek granatu
Jak stosować olejki i masła roślinne?
Najlepszym sposobem jest aplikowanie ich pod krem, na wilgotną skórę (lepiej się wchłoną i dają mniej tłuste, ciężkie wykończenie). Wilgotna skóra zwiększy efektywność olejków. Możecie ją zwilżyć wodą lub wybranym hydrolatem do twarzy, albo naparem z ziół (rumianek, melisa, pokrzywa, skrzyp).
Olejki można też dodawać do kremów do twarzy, lub mieszać z produktami żelowymi (siemię lniane, żel aloesowy, kwas hialuronowy). Nie musicie też stosować wyłącznie jednego olejku – możecie je łączy ze sobą i tworzyć własne olejkowe serum na twarz. Pamiętajcie, żeby rozsądnie zestawiać naturalne olejki.
Drogerie oferują też w specjalne preparaty olejkowe, które są dopasowane do rodzaju cery. Wybierajcie te, które maja dobry skład, pozbawiony ciężkich silikonów, parabenów, alkoholi. Owocniej pielęgnacji! <3
Dodaj komentarz