Moje Drogie. 🙂
Wiecie, jakie właściwości ma węgiel aktywny? Odkryłam go niedawno i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym, jak wiele dobrego kryje się w tym czarnym i z pozoru nieciekawym specyfiku.
Węgiel aktywny – właściwości
Czym jest węgiel aktywny? To substancja od bardzo dawna stosowana w medycynie, gdzie kojarzona jest przede wszystkim ze środkiem na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe.
Aborygeni używali węgla aktywnego do wyciągania trucizny z miejsc po ukąszeniu pająka, węża lub skorpiona. Natomiast Indianie używali go jako specyfiku na reakcje alergiczne np. na trujący bluszcz. Interesujące, prawda?
Dziś węgiel aktywny nadal sprzedawany jest w aptekach jako środek leczniczy, ale poznaliśmy też jego inne właściwości. Wiemy, jak świetnym środkiem detoksykującym jest. Doceniamy właściwości oczyszczające, wszechstronność, bezpieczeństwo i naturalność.
Oczyszczające kosmetyki z węglem
Ma wiele właściwości, które cenione są w pielęgnacji. Nic dziwnego, że coraz częściej spotyka się go w kosmetykach z drogerii. Kremach, maskach, odżywkach, szamponach. Ja najczęściej sięgam po maseczki peel-off z węglem aktywnym, bo wiem, że skutecznie oczyszczają skórę i pomagają pozbyć się wągrów. Ale namawiam wszystkich do testowania różnych produktów z węglem. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak wiele dobrego możecie dzięki nim zyskać!
Jak działa węgiel aktywny w kosmetyce?
Zobaczcie, jak wielozadaniowy jest czarny węgiel:
- pochłania zanieczyszczenia i nadmiar sebum;
- skutecznie pozwala usunąć zaskórniki;
- zwęża pory i wyciąga ze skóry toksyny;
- wspomaga gojenie się ran;
- minimalizuje stany zapalne skóry;
- delikatnie złuszcza martwy naskórek i wygładza;
- ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze;
- wyrównuje koloryt i ma działanie rozjaśniające;
- niweluje nieprzyjemne zapachy;
- zapobiega obrzękom.
Niezwykłe zdolności absorpcyjne węgla sprawiają, że jest jednym z najbardziej chłonnych kosmetyków. A do tego chłonie to, czego my nie chcemy, czyli zanieczyszczenie. Przy tym nie obciąża skóry, nie szkodzi i nie powoduje alergii.
A może tak… domowy kosmetyk oczyszczający?
Przyznajcie, że czyta się o tych świetnym właściwościach i od razu chce się ten węgiel aktywny wziąć i nałożyć na twarz. Ale sam ma niezbyt przyjazną formę, więc jedyna opcja to zrobienie własnego kosmetyku.
Osobiście bardzo lubię taką zabawę w alchemika. To odprężające zajęcie, a do tego dające ogromną satysfakcję, kiedy się już zrobi własny kosmetyk, który… działa! Pamiętajcie, że kosmetyki DIY:
- są bezpieczniejsze, bo nie zawierają konserwantów;
- można je precyzyjnie dopasować do swoich potrzeb;
- mają naturalny i minimalistyczny skład;
- zawierają tylko substancje wiadomego pochodzenia.
Co możesz zrobić z węgla aktywnego?
Możliwości jest naprawdę wiele, bo sproszkowany węgiel aktywny nadaje się jako dodatek do kosmetyków, ale też baza do ich stworzenia. Oto moje propozycje.
1. Maseczka z węglem aktywnym
Nie podam wam przepisu na maseczkę peel-off (choć podobno da się ja zrobić z żelatyny), bo go nie znam. Ale maska nie musi się sama ściągać, można ją po prostu zmyć. Zwłaszcza że zrobimy ją łatwo i bardzo tanio.
Bazą maseczki z węglem aktywnym może być ulubiony krem do twarzy, żel aloesowy albo naturalny olejek np. migdałowy, winogronowy, jojoba. Oleju kokosowego raczej bym nie polecała, bo moim zdaniem jest za ciężki do stosowania na twarz. Jeśli chcecie przynieść ulgę zmęczonej skórze, to polecam za to kefir, maślankę lub jogurt naturalny. Miód też jest dobry, ale raczej jako dodatek – sam w sobie jest zbyt gęsty i kleisty.
Drugi składnik to oczywiście sproszkowany węgiel aktywny – możecie kupić go w aptece w tabletkach i jedną pokruszyć specjalnie na potrzeby maseczki. Mieszamy bazę kosmetyku z węglem i… gotowe!
Jak stosować maskę z węgla?
Wystarczy nałożyć maseczkę na umytą i osuszoną twarz, omijając wrażliwe okolice oczu. Maseczka z węgla aktywnego powinna poleżeć na skórze przez ok. 15 minut. Po tym czasie trzeba ją zmyć ciepłą wodą.
Ważne! Domowa maseczka z węglem aktywnym może być też stosowana na włosy. Nie trzeba zmieniać składników (może poza zmianą kremu do twarzy na odżywkę do rzęs, jeśli to ma być nasza baza).
2. Peeling z węglem aktywnym
Maskę z węgla aktywnego bardzo łatwo zamienić w peeling. Wystarczy dodać do mieszanki dowolne drobiny złuszczające – może to być sól morska, brązowy cukier, pestki malin albo płatki owsiane. A jeśli chcemy, żeby peeling się trochę pienił, powinniśmy dosypać jeszcze garstkę płatków mydlanych.
3. Czarna pasta do zębów
Również pastę do zębów możemy zamienić w prawdziwie wybielające cudo. Jak to zrobić? Trzeba dodać do zwykłej pasty pokruszony węgiel aktywny. Pasta nabierze czarnego koloru, ale nie musimy obawiać się, że zabarwi nasze zęby. Wbrew przeciwnie – po myciu będą jeszcze bielsze.
Wersja eko wybielającej pasty do zębów: olej kokosowy + węgiel aktywny.
4. Szampon z węglem aktywnym
Jeśli mamy pod ręką węgiel aktywny, w bardzo prosty sposób możemy zamienić zwykły szampon w mocno oczyszczający szampon do włosów przetłuszczających się i z łupieżem. Węgiel świetnie oczyszcza z nadmiaru sebum i działa przeciwgrzybiczo, więc sprawdzi się na problematycznej skórze głowy.
Jak to zrobić? Weź standardową porcję ulubionego szamponu do włosów i wymieszaj z tabletką węgla aktywnego, którą przedtem pokrusz. Umyj włosy tak, jak zwykle, ale pozostaw spieniony szampon na skórze przez kilka minut, zanim zdecydujesz się go spłukać.
Dodaj komentarz