Skóra kobiet w ciąży jest uwrażliwiona na działanie promieni słonecznych. Decydują o tym zaburzenia hormonalne, a konkretnie wzrost poziomu estrogenów, który sprawia, że część melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę, pracuje dużo intensywniej niż przed ciążą. Już kilka godzin na słońcu bez kremu z filtrem wystarczy, aby na twarzy ciężarnej pojawiły się przebarwienia. Ten problem dotyka ponad połowy młodych mam. Typowym zjawiskiem jest ostuda, czyli rozległe jasno- lub ciemnobrązowe plamy na skórze. Zwykle pojawiają się na twarzy, a zwłaszcza wokół ust, na czole i na skroniach, ale niekiedy na dekolcie, ramionach lub dłoniach. Przebarwienia nie są niebezpieczne, ale szpecą, dlatego warto się z nimi rozprawić. W tym celu, już po połogu, możecie sięgnąć po specjalne peelingi i kremy wybielające. Efekty nie są natychmiastowe – można na nie czekać nawet kilka tygodni.
Tematem mojego dzisiejszego wpisu będą preparaty wybielające przebarwienia; dowiecie się, jakie są ich rodzaje i skład oraz kiedy i jak je stosować.
Preparaty wybielające na przebarwienia po ciąży – rodzaje i skład
Najłagodniejszym dla skóry, najtańszym i polecanym przeze mnie sposobem na przebarwienia po ciąży są preparaty wybielające przeznaczone do użytku domowego. Wyróżnia się dwa rodzaje:
- silniejsze, które służą do nakładania punktowo, czyli bezpośrednio na plamy;
- słabsze, które nakłada się na całą powierzchnię twarzy.
Niektóre preparaty stosuje się na dzień, inne na noc, są i takie, których można używać dwa razy dziennie; decyduje o tym producent, który umieszcza szczegółową instrukcję stosowania poszczególnych kosmetyków w dołączonej ulotce. Ponadto istnieją specjalne peelingi wybielające, które wspierają kurację kremem lub serum. Takie preparaty są bezpieczne i mogą być stosowane niezależnie od rodzaju cery. Zwykle zawierają związki złuszczające naskórek i rozjaśniające, zwłaszcza pochodne witaminy A, witaminę C, kwasy (owocowe, glikolowy lub azelainowy) albo hydrochinon w stężeniu od 1 do 4 procent. Niektóre firmy kosmetyczne opracowały własne receptury wybielające.
Preparaty wybielające na przebarwienia po ciąży – kiedy i jak stosować?
Preparaty wybielające możecie zacząć stosować dopiero po połogu, kiedy unormuje się gospodarka hormonalna organizmu.
Wybielanie kremem może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni. Zwykle taka kuracja jest skuteczna, o ile chronicie twarz kosmetykiem z filtrem co najmniej SPF 30. Jeżeli nakładacie krem wybielający na całą powierzchnię twarzy, filtr powinien znajdować się w Waszym podkładzie, a jeżeli stosujecie preparaty o działaniu miejscowym, filtr musi być zawarty w Waszym kremie na dzień. Aplikacja preparatu wybielającego wyłącznie na noc nie zwalnia Was z obowiązku ochronienia twarzy w ciągu dnia. Optymalną porą roku na terapię wybielającą jest jesień, bo wtedy słońce nie świeci już tak mocno.
Preparaty wybielające do użytku domowego mają jedną zasadniczą wadę: działają wyłącznie na te przebarwienia, które znajdują się w naskórku, a nie usuwają plam zlokalizowanych głębiej – na granicy skórnonaskórkowej lub w skórze właściwej. Z tego powodu zanim zaczniecie stosować preparaty wybielające, oddajcie się w ręce dermatologa, który oceni Wasz rodzaj przebarwień. Niewykluczone, że kuracja w gabinecie okaże się niezbędna.
A jaka jest Wasza opinia na temat preparatów wybielających? Może znacie inne sposoby na przebarwienia po ciąży? Czekam na Wasze propozycje!
Dodaj komentarz