Hej, kochane!
Chciałabym dziś opowiedzieć o problemie, z którym się zmagam, mianowicie – nadmiar sebum. Łój skórny jest oczywiście bardzo potrzebny do zachowania prawidłowego natłuszczenia skóry, jednak jego nadmierne wydzielanie jest bardzo kłopotliwe i sprawia wiele problemów. Jak je ograniczyć?
Co to jest sebum?
To naturalna wydzielina, którą produkują gruczoły łojowe. W jego skład wchodzi m.in. cholesterol i kwasy tłuszczowe. Głównym zadaniem sebum jest natłuszczenie skóry i stworzenie im warstwy ochronnej przeciw grzybom, bakteriom i wirusom, promieniowaniu UV oraz zmianami temperatur. Skóra pozbawiona sebum jest szorstka, pomarszczona i dużo trudniej wchłania składniki aktywne zawarte w kosmetykach.
Przyczyny nadmiernego wydzielania sebum
Nadmierne wydzielanie sebum to problem przede wszystkim skóry tłustej i mieszanej. W przypadku skóry mieszanej objawia się to świeceniem strefy T, natomiast tłusta musi zmagać się z tym często na całej twarzy. Ma na to wpływ wiele czynników, takich jak: niewłaściwa pielęgnacja, niedobory witamin, nieprawidłowa dieta czy szkodliwe warunki atmosferyczne. Jest to także w dużej mierze zależne od genów i zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu.
Pora dnia ma duży wpływ na produkcję sebum. W nocy i wcześnie rano produkcja łoju jest niska, ponieważ skóra w tym czasie wypoczywa. Wzrost poziomu sebum występuje około godziny 10 rano. Czynniki zewnętrzne, jak pocieranie, dotyk czy nacisk także stymulują pracę gruczołów, co sprawia, że produkcja łoju jest znacznie intensywniejsza.
W głównej mierze o produkcji sebum decyduje wiek. W młodym wieku jest największa, a po 25 roku życia spada. Po przekroczeniu 40. roku życia jego ilość maleje, aż w końcu całkowicie znika, dlatego też kobiety w trakcie menopauzy często mają przesuszoną skórę.
Jak zmniejszyć produkcję sebum?
Zdrowy tryb życia i odpowiednia pielęgnacja potrafią zdziałać cuda. Aby ograniczyć wydzielanie sebum do minimum, powinnaś podjąć odpowiednie kroki. Zamiast nakładać kolejną warstwę pudru, zawsze miej przy sobie bibułki matujące, a przed makijażem nałóż bazę matującą. Nadmiar łoju zbieraj chusteczkami higienicznymi albo wacikami.
Mając tłustą cerę, zazwyczaj sięgamy po silnie odtłuszczające produkty na bazie alkoholu. Działa to wysuszająco na skórę, przez co jego produkcja jest nasilona. Takie preparaty także podrażniają skórę. Płyny przeciwbakteryjne także się nie sprawdzą. Powinnaś też wyzbyć się nawyku przecierania twarzy ręką, ponieważ jest to wyłącznie przenoszenie bakterii.
Skóra tłusta sama przyciąga zanieczyszczenia. Pamiętaj jednak, że łój jest potrzebny, ponieważ zapewnia naturalną ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Utrzymuj skórę w nienagannej czystości, ponieważ zaniedbana skóra łojotokowa może wydzielać nieprzyjemne zapachy. Oczyszczanie ma największe znaczenie.
Myj twarz kilka razy dziennie wyłącznie ciepłą lub letnią wodą, ponieważ skóra nie lubi skrajnych temperatur. Nie używaj mydeł z dodatkiem alkoholu – stosuj tylko te delikatne.
Używaj oczyszczających maseczek do twarzy, ponieważ odpowiednio oczyszczona skóra zyska blask. Korzystaj z peelingów, ale nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu i nawilżeniu skóry.
Dodaj komentarz