Pryszcze, zwłaszcza te na twarzy, kojarzą się z okresem dojrzewania, przynajmniej mnie. Co, jeśli wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że już dawno dojrzałyście, poza tym jednym – pryszczami na twarzy? Pryszczami, krostami, zaskórnikami… Zanim poznacie moje sprawdzone sposoby na pryszcze, spróbuję Wam wyjaśnić ich przyczyny.

Pryszcze – przyczyny

Pryszcze mogą mieć różne przyczyny. Są wśród nich:

  • Zanieczyszczenia z powietrza
    Jeżeli mieszkacie w mieście, ta przyczyna powstawania pryszczy jest bardziej prawdopodobna. Zanieczyszczenia z powietrza zatykają pory, czego konsekwencją jest stan zapalny.
  • Stres
    Chroniczny stres, którym wielu z nas towarzyszy zwłaszcza w pracy, zaburza funkcjonowanie przysadki mózgowej. Z kolei ta odpowiada za regulowanie systemu hormonalnego, którego zaburzenia są przyczyną uporczywego trądziku.
  • Używki
    Picie dużych ilości kawy i alkoholu, szczególnie wysokoprocentowego, oraz palenie papierosów nasila zmiany zapalne skóry.
  • Leki hormonalne
    Leki hormonalne, takie jak tabletki antykoncepcyjne i preparaty na bezpłodność, przestrajają organizm, co może sprzyjać trądzikowi.
  • Klimatyzacja
    Praca przy komputerze w klimatyzowanym pomieszczeniu z jarzeniówkami, zwłaszcza w przypadku cery tłustej lub mieszanej sprawia, że skóra traci wodę. Gruczoły łojowe, aby zapewnić jej dostateczną ochronę, zaczynają produkować większe ilości sebum niż w normalnych warunkach. Na pewno wiecie, do czego to prowadzi. Tak, do trądziku.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja skóry
    Mycie twarzy twardą, chlorowaną wodą, co często towarzyszy życiu w mieście, zasypianie w makijażu… Jeżeli to robicie, same prosicie się o pryszcze i krostki, które w konsekwencji pojawiają się w zastraszającym tempie.

Pryszcze – sposoby

Jakie sposoby na pryszcze polecam? Zacznę od tego, czego nie radzę robić: czekać, aż stan cery poprawi się sam. Skóra trądzikowa, tłusta i mieszana wymagają wielu zabiegów.

  • Oczyszczanie i demakijaż
    Pod żadnym pozorem nie kładźcie się spać w makijażu. Choćbyście były takie śpiące, że aż nieprzytomne, koniecznie zmyjcie kurz i resztki makijażu mleczkiem przeznaczonym do cery tłustej. W ten sposób usuniecie także nadmiar łoju, który w ciągu dnia wyprodukowała Wasza skóra. Następnie przetrzyjcie twarz bezalkoholowym tonikiem zakwaszającym, ponieważ odpowiednio zakwaszona skóra nie zmusza gruczołów łojowych do nadprodukcji sebum i lepiej broni się przed zakażeniami bakteryjnymi. Najlepszym wyborem będzie preparat, który kupicie w gabinecie kosmetycznym. Taki tonik ma niskie pH, który ogranicza wydzielanie łoju.
    Jeżeli wolicie myć twarz wodą, sięgajcie po przegotowaną, mineralną, oligoceńską lub termalną (w sprayu). Wybierajcie żele myjące lub płyny o kwaśnym odczynie pozbawione mydła. To ostatnie ma odczyn zasadowy, przez co podrażnia naskórek.
  • Nawilżanie i matowienie
    Po tym, jak oczyścicie twarz, wklepcie krem nawilżający z kwasami owocowymi przeznaczony do cery tłustej lub mieszanej. Kwasy owocowe delikatnie złuszczają obumarły naskórek i zapobiegają powstawaniu zaskórników. W przypadku cery mieszanej musicie inaczej pielęgnować partie suche (krem nawilżający rano i wieczorem) i tłuste (krem matujący rano). Unikajcie tłustych kremów na noc i kosmetyków przeciwzmarszczkowych z retinolem, które sprzyjają tworzeniu się zaskórników.
  • Ochrona przeciwsłoneczna
    Po porannym oczyszczeniu skóry wklepcie beztłuszczowy żel nawilżający, a latem beztłuszczowy krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 50+). Cera trądzikowa jest bardzo wrażliwa na słońce, dlatego promienie UVA i UVB mogą ją trwale oszpecić przebarwieniami. Przebarwienia są także prawdopodobnym skutkiem ubocznym stosowania silnie działających preparatów antytrądzikowych – kupionych zarówno w drogerii, jak i w aptece.
  • Żel antybakteryjny
    Specjalny dezynfekujący żel do skóry trądzikowej przyspieszy gojenie się krostek. Dostaniecie go w drogerii lub aptece bez recepty.
  • Słona kąpiel
    Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na plecach i dekolcie. Regularne kąpiele w soli z Morza Martwego wygładzą i nawilżą te partie skóry. Wystarczy wsypać do wanny z wodą o temperaturze około 37 stopni C pół kilo soli. Słona kąpiel powinna trwać 20-30 minut.
  • Łagodny peeling
    Dwa razy w tygodniu oczyśćcie twarz z obumarłych komórek naskórka. W tym celu zastosujecie peeling do cery tłustej, najlepiej enzymatyczny lub gommage. Żaden z nich nie podrażni skóry tak jak zwykły peeling ziarnisty.
  • Maseczka
    Aby ją wykonać, udajcie się do gabinetu kosmetycznego, najlepiej 2-3 razy w miesiącu. Maska z zielonej glinki ogranicza wydzielanie łoju, poprawia koloryt skóry i leczy krostki. Można ją nakładać na plecy, dekolt i twarz.
  • Krem lub żel z kwasem witaminy A – hamuje wydzielanie łoju, reguluje rogowacenie naskórka i usuwa przebarwienia.
  • Tabletki z cynkiem i miedzią – wyraźnie ograniczają łojotok.

Dwa ostatnie preparaty możecie stosować tylko przez miesiąc. Jeżeli po tym czasie nie dostrzeżecie poprawy, skonsultujcie się z lekarzem. Dermatolog przepisze Wam odpowiednią kurację na podstawie wywiadu i opcjonalnie wyników badań hormonalnych.

Czy Wy macie swoje sprawdzone sposoby na pryszcze? Możecie mi je zdradzić? Będę Wam bardzo wdzięczna!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *