Hej Piękne Istoty!
Czy dużo się stresujecie? Ostatnie miesiące pokazały nam, że nawet osoby nieskore do stresu zaczynają go odczuwać. A jak wiadomo, stres wpływa niekorzystnie na cały organizm, w tym na cerę, włosy, paznokcie.
Musicie wiedzieć, że to właśnie skóra zareaguje najpierw, gdy doznajemy intensywnego stresu. Efekt? Zmarszczki, przebarwienia, popękane naczynka, a także trądzik… ogólnie nieciekawie. Dziś opowiem wam, czym jest stres i ja zwalczać jego skutki. Zapraszam!
Stres – czym jest i jak działa na skórę?
Stres to pewnie dla wielu dobrze znane zjawisko, jest to po prostu reakcja organizmu na niemiłe zdarzenia czy doświadczenia, często o bardzo negatywnych konsekwencjach. Gdy doznajemy stresu, organizm produkuje hormony które mają bardzo silny (i negatywny) wpływ na jego kondycję, czyli na nasze zdrowie i wygląd.
Skupmy się na skórze. Jak wpływa na nią stres? Niestety bardzo niekorzystnie i widać to wyraźnie, po pogorszeniu sie wyglądu cery. Może nam doskwierać:
- trądzik – nawet w dorosłym wieku
- popękane naczynka i rumień
- wszelkie stany zapalne skóry i egzema
- liczne zmarszczki i zwiotczenie skóry
- silne przesuszenie skóry
- liczne przebarwiania skórne
Oczywiście do tego dochodzą też często zniszczone i łamliwe paznokcie, wypadające, pozbawione elastyczności włosy, czasami nawet łupież lub świąd skóry głowy. Każdy z nas inaczej zareaguje na stres i jego objawy na skórze mogą być różne. Poniżej omawiam 3 najpowszechniejsze.
Stres i problemy skóry – jak sobie radzić?
1. Trądzik a stres
Czym jest trądzik, wiemy wszyscy. Trądzik łączy się często z łojotokiem i tłustą, świecącą skórą.
Niestety walka z nim wymaga czasu i odpowiednich środków. idealnie wspiera walkę z trądzikiem srebro koloidalne oraz kwas salicylowy (wybierajcie kosmetyki o stężeniu kwasu 2%), np. Paula’s Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid – płyn eksfoliujący z 2% kwasem salicylowym. Jest lekki i doskonale odnawia naskórek oraz leczy zmiany zapalne. Idealny dla skór mieszanych i tłustych z tendencją do trądziku. Działa świetnie i nie przesusza, lecz nawilża dodatkowo skórę.
2. Popękane naczynka a stres
Okazuje się, że to bardzo częsty wynik silnego stresu. Kiedyś żyłam z przekonaniem, ze popękane naczynka mają naprawdę nieliczni pechowcy. Obecnie zmaga się z nimi ⅓ ludzkości! To efekt szybkiego trybu życia oraz właśnie stresu, który powoduje nadmierną reaktywność naczynek krwionośnych w skórze.W dodatku to może prowadzić do trądziku różowatego oraz rumienia cna skórze. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne serum lub krem wyciszający skórę i raz na kilka dni stosować specjalną maseczkę kojącą do cery naczynkowej.
3. Zmarszczki a stres
Oczywiście, że stres przyczynia się do powstawania zmarszczek i sprawia, że skóra szybciej się starzeje. Wówczas maleje jej elastyczność, a cera traci jędrność i nadmiernie się przesusza. Jak pozbyć się zmarszczek? Jeśli są to tzw. zmarszczki utrwalone, sprawa może być kłopotliwa. Jeśli to pierwsze zmarszczki, które nie są mocnymi bruzdami – możemy z nimi walczyć. Nie tylko za pomocą dobrego serum (np. serum z retinolem Nanoil), ale też za sprawą masażu twarzy – ja aplikuję serum na buzię i masuję twarz wałkiem jadeitowym. Możecie też masować busie palcami, płytką Gua Sha albo innym wybranym urządzeniem. Dobrze wpływa też joga twarzy, a jej efekty widać już po dwóch tygodniach!
A jak wy walczycie z objawami stresu?
Dodaj komentarz